Skip to main content

Pirates Plus After School Enrichment Programs

21st Century Assets

After School Enrichment Program

Pirates Plus

Join us for these fun and educational After School Enrichment Workshops

These after school workshops are funded through California Department of Education After School Programmatic to build, implement, and sustain quality before and after school programs.

 

The 2019-20 Calendar is coming soon!

Pirate's Plus Calendar 2019-20

More updates coming soon! 

 

ACTIVITY / CLUB RM# MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY INSTRUCTOR
#Adulting O53 2:45-4:15           Michael Hyde
Art Club G23       2:30-4:30     Barb Albanese
Code Queens E17     2:00-3:00       Kevin Grump
Dance Fitness Choir Room     6:00-7:00pm       Dominic Matas
Edible Environment  E18     2:00-4:00       Sarah Carling-Guerra

Open Gym - Basketball

(Until 11/9)

Gym 7:00-9:00 PM   7:00-9:00 PM       Cameron Clark

Pirate Ship

(Green Machine)

T201   2:30-3:30         Juan Hernandez
Pirate Pics D13   2:45-4:45         Paul Ruez/Zach Cordner
Saturday Scholars Soccer Field           10:00am-1:00pm Ernesto Gonzalez
SHPE Jr T308 2:30-3:30           Natalie Towfiq
Speech & Debate Club W135       2:45-3:45     Scott Schuur
Surf Club Oside Pier           TBD Chris Abad
Weight Training Weight Rm 2:30-4:30 2:30-4:30 2:30-4:30 2:30-4:30     Rick Gerardi
                 
TUTORING RM# MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY INSTRUCTOR
AOJ Study Hall T107 2:30-3:30 2:30-3:30 2:30-3:30 2:30-3:30     Chandra Faist
AP Lit & Comp Tutoring C1         2:30-3:30   Georgiann Fierz
Biology Tutoring T203   2:30-3:30         Taylor Galvan
ELD Mentoring W136 3:30-5:00 3:30-5:00 3:30-5:00 3:30-5:00     Ernesto Gonzalez
Library Learning Center AM Library 6:30-7:25 AM 6:30-7:25 AM 6:30-7:25 AM 6:30-7:25 AM 6:30-7:25 AM   Marie Lundquist
Library Learning Center PM Library 2:30-3:30 2:30-3:30 1:50-3:30 2:30-3:30 2:30-3:30   Fran Prather/Jamie Landers

Math 1 Tutoring

(until 11/9)

T106   2:30-3:30         Cameron Clark
Math III/AP Calc T103       2:30-3:30     David Kalt
Math Tutoring/NHS Tutoring C10   2:30-3:30   2:30-3:30     Bill Richman
Physics T308       2:30-3:30    

Natalie Towfiq

Study Smart Math C6   2:30-4:00   2:30-4:00     Wendy Lightfoot
Study Smart English C9   2:30-4:00   2:30-4:00     Wendy Lightfoot