Skip to main content

Clubs on Campus

2017-2018 Club Schedule

Click here for  2017-18 Clubs

 

 

Club

Room

Advisor

Mon.

Tues.

Wed.

Thurs.

Fri.

Sat.

Athletic Club

Gym

Carroll

 

Lunch

       

Scholars for Public

Service

C-2

Brinkman

 

Lunch

       

Global Awareness

C-2

Brinkman

     

Lunch

   

European Travel Club

C-2

Brinkman

Lunch

         

Spanish Club

N-45

Stickles

     

Lunch

   

History Movie Club

V-130

T. Miller

 

Lunch

       

Art Club

F-19

Ward

           

National Honor Society (NHS)

T-104

Richman / Stone

   

Lunch

     

Junior Civitan

               

Paintball & Video Game Club

T-307

Good

 

Lunch

 

Lunch

   

Fellowship of Christian Athletes/Christian Club (FCA)

C-10A

Zimmerman

     

Lunch

   

Star Wars Club

C-8

Driscoll

       

Lunch


 

Be The Resistance Club (BTR)

I-1

Roy

 

2nd & 4th Tues. at

Lunch

 

2nd & 4th Tues. at

Lunch

   

Health Careers Academy (HCA students only)

I-1

Roy

 

Lunch

       

Drama Club

K-26

Roccoforte

     

1st and 3rd Thur.

at Lunch

   

Advanced Placement Club

V-128

Howard

Lunch

         

Gay/Straight Alliance (GSA)

W-135

McKenzie-Jenney

1st and 3rd Mon. after school

Lunch

       

Fashion & Design Club

K-24

Swanson

 

Lunch

       

Black Student Union

C-9

Lightfoot

     

Lunch

   

Pirates for Change

N-43

Talamantes

 

Lunch

       

Alateen

T-301

McCullough / State

   

Alternates periods

     

Anime Club

T-305 Mulvey After school          

Chess Club

O-52

Hollingsworth

     

2:30-3:30

   

Driftwood

C-2

Brinkman

   

2:30-3:30

 

2:30-3:30

 

ELD Girls Group

C-5

Martin

   

2:00-3:00

     

Green Machine

O-50

State

     

2:30-3:30

   

Pirate Pics

C10-A

Ruez / Cordner

 

2:30-4:30

       

POP (Poly Outreach Program)

U-123

Solia

   

2nd & 4th Wed 2:30-3:30

2:30-3:30

   

Robotics

T-107

Fogliatti

   

2:30-3:30

     

Show Choir

Dance Rm

Ritt

   

6:00-8:00pm

     

Surf Club

Oside Pier

Munsterman

 

2:30-3:30

     

TBD

Weight Training

Weight Rm

Barrett / Gerardi

3:00-5:00

3:00-5:00

3:00-5:00

3:00-5:00

   

Saturday Scholars

MPR/ Field

Gonzalez/ J. Terry

         

10:00am-1:00pm

ASL

N-48

Gonet

Lunch

         

Pirates for Change

N-43

Talamantes

 

Lunch

       

Super Smash Bros.

T308

Towfiq

 

Lunch

 

Lunch

   

SHPE

T-107

McFadden

 

Lunch

       

 

Asian American

W-133

Schmidt

 

Lunch

       

CERT

       

2-3:30

     

CodeQueens

D14

Grump/McFadden

       

2:30-4:00

 

CyberPatriots

D14

Grump

       

3:00-9:00

Competition days

 

Study Smart Tutoring -  Math & English

C9

Lightfoot

 

Lunch

2:30 - 4:00

 

Lunch

2:30 - 4

   

ELD Mentoring

T 107

Gonzalez

4:30-6:30

4:30-6:30

4:30-6:30

4:30-6:30

   
Month
S
M
T
W
T
F
S
Month
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat